"Оптимізація освітнього процесу за допомогою мнемотехніки"

«Навчайте дитину якимось невідомим п’яти словам –

вона буде довго та марно мучитись, а пов’яжіть двадцять

таких слів з картинками, і дитина запам’ятає  їх вмить»

К.Д. Ушинський

Мнемотехніка –  це спосіб покращення засвоєння нової інформації за допомогою спеціальних методів і прийомів.  Вона допомагає дитині:

-    розширювати творчі можливості;

- формувати вміння пізнавати світ;

- зменшувати стреси;

-  розвивати  образну пам’ять, а це  допомагає сприймати навколишній світ у всій красі;

- керувати процесом запам’ятовування;

- удосконалювати своє мовлення ;

- сприяти розвитку асоціативного й образного мислення, уваги;

-  розширювати словниковий запас дітей;

- розвивати навички словотворення;

- закріплювати правильну звуковимову;

- уміння працювати за зразком, правилами;

- слухати дорослого й виконувати його інструкції.

Методика розвитку пам'яті та творчого мислення сформована на розвиток мнемонічних здібностей дітей (завдяки різноманітним прийомам роботи з інформацією), а також на покращення психологічного стану дошкільників, що дає можливість відчувати себе впевнено в великому вирі інформаційного потоку.

Мнемотехніка це схеми в основі яких лежать асоціації, що допомагають запам’ятовувати і відтворювати інформацію.

Основні прийоми мнемотехніки:

Дитині показують картку, на якій зображено кілька предметів і вона має вигадати про них розповідь – цей спосіб використовується для розвитку уяви. Для розвитку пам’яті дітям пропонують вивчити вірш за картками, на яких кожному рядку вірша відповідає своє зображення. Для тренування логічного мислення малюкові дають картки і пропонують розподілити їх за групами. Наприклад, картки з професіями і предметами, якими користуються їх представники, наприклад стопка – продавець: ваги, каса, продукти.

Правила при роботі з мнемотехнікою:

• Заняття проходять за принципом – від простого до складного починаючи від мнемоквадратів і поступово переходити до мнемоланцюгів.
  • Таблиці і схеми кольорові, так дитині веселіше і легше.
  • На одній схемі або таблиці число квадратів не перевищує дев’ять, так як це гранично допустимий обсяг для дошкільника.
  • Не застосовується понад дві мнемосхеми в день, а повторний розгляд можливий тільки за бажанням дитини.
  • Щодня таблиці і схеми різні за тематикою, в перший день на тему казок, у другій на музичну тему, в третій на математичну і так далі.